Szintén óvja a dolgozók biztonságát, hiszen megakadályozza, hogy olyan gépet, eszközt, energiaforrást működtessenek, mely valamilyen okból veszélyes lehet. Előfordulhat olyan eset is, -akár a hétköznapokban is-, amikor nem a veszély elkerülése a cél, egyszerűen a tulajdonos csak kontrollálni szeretné, hogy ki jogosult bizonyos energiaforrások, eszközök működtetésére és ki nem. Egyszerűen nem szeretné ha bárki aki hozzáfér bekapcsolhatná a gépet, lekapcsolhatná a biztosítékot, vagy eltekerhetné a vízvezeték főcsapját.
A gyakorlatban ez úgy valósul meg, hogy egy speciális lezáró eszközzel és lakattal megakadályozzák a hibás, vagy karbantartás alatt álló (vagy egyéb ok miatt nem üzemeltethető) berendezés üzemeltetését vagy áram alá helyezését, majd egy függőcímke kihelyezésével tájékoztatnak erről minden érintettet. Így elkerülhetők a balesetek, hiszen minden érintett tájékoztatva van a függőcímke által, hogy milyen munkafolyamat zajlik, ki végzi azt, meddig tart… Mindennek tudatában nem kísérli meg a dolgozó, vagy egyéb személy a gép, berendezés, vagy eszköz működtetését. Köszönhetően a lezáró eszköznek, erre nem is lenne képes. A LOTO eszközökkel teljes kontroll alatt tarthatjuk az energiaforrásokat.
Pontosan milyen energiaforrások szabályozhatók?
- elektromos
- hidraulikus nyomás
- sűrített levegő
- gáz
- gőz
- folyékony anyagok
Az Egyesült Államokban, illetve az EU-ban is intézkedéseket hoztak az energiaáramlások kontrollálására, a legelterjedtebb és legismertebb az OSHA (Occupational Safety&Health Administration) szabályozási rendszere. Hazánkban is egyre felelősebben gondolkoznak és egyre jobban elterjed a LOTO eszközök használata.